Ten post dostępny jest także w języku:
Marcin „sirmacik” Karpezo
Programista z 15 letnim doświadczeniem w realizacji projektów stron i aplikacji internetowych oparciu o WordPress. W ramach swoich prac tworzyłem blogi, strony informacyjne, BIP, sklepy i zaawansowane usługi internetowe. Wykorzystuję również wiele innych technologii zajmując się projektami w ujęciu Full Stack. Prowadzę również prelekcje dotyczące higieny pracy z WordPress, jego zabezpieczania oraz decentralizacji. Jestem zwolennikiem metodologii stron zadaniowych opartych o WordPress. Przydatne wskazówki i porady wynikające z mojej pracy z tym CMS opisałem w książce „WordPress – od instalacji do rozbudowanego serwisu WWW” wydanej nakładem Komputer Świata.
Trener cyberbezpieczeństwa prowadzący CryptoParty, warsztaty, szkolenia i prelekcje dotyczące bezpiecznego prowadzenia działalności osób prywatnych, organizacji pozarządowych i firm w dobie wszechobecnego internetu i technologii. Dotychczasowe programy prowadzonych przeze mnie zajęć.
Administrator infrastruktury serwerowej zajmujący się między innymi administracją i automatyzacją infrastruktury serwerowej zorientowanej na bezpieczne przechowywanie danych osób prywatnych, organizacji i przedsiębiorstw. W swojej pracy wykorzystuję systemy operacyjne GNU/Linux, FreeBSD i OpenBSD, technologie wirtualizacji i orkiestracji.
Mój profil w serwisie LinkedIn.
Pozostałe doświadczenia:
Na przestrzeni lat prowadziłem prezentacje na temat otwartego serwisu społecznościowego Diaspora*, Wolnego i Otwartego Oprogramowania jako drogi rozwoju swojej kariery oraz Wolnej Kultury. Występowałem również mówiąc o WordPress, jego zastosowaniach, ciekawych wdrożeniach i interesujących technologiach. Wcześniej zajmowałem się organizacją spotkań „Linux w BRAMIE” (obecnie Linu.X-lab) oraz konferencji Archcon w Warszawie. Od lat współpracuję z Fundacją Nowoczesna Polska przy okazji projektów takich jak CopyCamp, Wielki Turniej Edukacji Medialnej i Cybernauci.
Osobną drogą były spotkania i konsultacje biznesowe zorientowane na pracę nad biznesplanem, wskazywanie właściwych technologii pozwalających na jego realizację i łączenie z właściwym inwestorem, który pozwoli na wspólne osiągnięcie sukcesu. Działanie to rozpoczęło się jeszcze w laboratorium technik mobilnych BRAMA na Politechnice Warszawskiej i było przeze mnie kontynuowane w formie freelancingu.
Jestem też entuzjastą wolnych i otwartych technologii, które stają się coraz lepszymi narzędziami. Hobbystycznie zajmuję się ich tłumaczeniem na język polski (projekty takie jak: MX Linux, Ubuntu, narzędzia związane z dystrybucją Arch Linux). Tłumaczę również artykuły technologiczne.