Nareszcie po debacie w KPRM

Moja relacja z debaty w formie minuta po minucie posługując się moimi postami z identiki, bo po prostu inaczej nie mam siły przedstawiać ponad 7h rozmowy, a czuję się w obowiązku. W debacie uczestniczyłem przez internet za pomocą Identiki → Twittera i IRCa. Spore uznanie zyskał sobie KPRM reagując na naszą prośbę o respektowanie również jakiegoś bardziej inkluzywnego medium, czyli IRC.

QT @rysiek: Kancelarii Premiera zaproponowaliśmy właśnie jeszcze jeden kanał elektroniczny – otwarty i inkluzywny: IRC http://ur1.ca/816jl #debataACTA

Nie byłem obecny na sali ponieważ grupa OSmedia trzymając front zaproponowany przez pozostałe organizacje pozarządowe z którymi współpracujemy (lub w których pracuję ja: link do oświadczenia FWiOO) zbojkotowało debatę i postanowiło nie zjawić się fizycznie w KPRM.

Także, @fwioo również oświadcza, że się nie stawi u premiera: http://bit.ly/Apn8mi

Monitorowaliśmy jednak sytuację przez internet i wydaje mi się to najlepszym wyjściem. Może kilka razy głos organizacji pozarządowych powinien się pojawić, jednak jestem pewien, że nie przyniósłby on większych efektów. W ten sposób nie musieliśmy powtarzać wyczynu pozostałych debatujących siedząc w jednym krześle bez jedzenia i picia ponad 7h (naprawdę tych ludzi za to podziwiam).

#debataACTA, powiem, że tak wesołej debaty jeszcze nie widziałem, szukamy pani od karteczek, Boni znów wydrukował internet… jest fajnie [;

Wiemy, że Maciej Gawroński paczał w ACTA, a Ty?

Problemy techniczne na #debataACTA nie ograniczają się tylko do zagubionej pani z karteczkami, teraz mikrofony okazały się nie do pokonania.

Ujęcia na premiera z #debataACTA są chyba robione z ręki… nie zazdroszczę temu operatorowi…

Odnośnie stwierdzenia Donalda Tuska, że ma nadzieję iż nie zostanie uznany za hipokrytę. Przy okazji doszły mnie słuchy, że ten tweet wylądował nawet na telebimie na sali: (;

#debataACTA Panie premierze, that ship has sailed looong time ago…

Potem premier powiedział jasno, że pomimo tego, że mamy możliwość wycofania podpisu, co daje nam 180 dni na ew. ponowne podpisanie pod odpowiednich konsultacjach, takiej możliwości rozważać nie będzie:

Skoro nie będzie wycofania podpisu to niestety #debataACTA staje się bezcelowa (ACTA była w końcu jej tematem) i powinna zostać zakończona.

To z okazji wypowiedzi przedstawiciela ZAiKSu, pana Komara:

Jeden z memów na podstawie wypowiedzi pana Komara z ZAiKSu.

Mikrofacepalmy pana Bendyka mówią wszystko… #debataACTA

Bardzo bolesne i dalej dla mnie nie zrozumiałe jest to dlaczego p. Komar uważa że ma prawo mówić, czy ktoś artystą jest, czy nie.

QT @rysiek: Każdy tweet jest utworem! RT @ewqaewqa: Mam propo – twórzmy cokolwiek i zgłaszajmy do zaiksu jako utwór. #debataACTA

Debata toczyła się dalej i nawet momentami zyskiwała na sprawności przeprowadzania:

Dobrze, że łańcuch logistyczny karteczek zaczął na #debataACTA funkcjonować poprawnie…

Czemu realizator #debataACTA w swojej pracy zawiesza kamerę na kobietach na sali niczym realizatorzy wydarzeń sportowych?

.@rysiek póki co niestety poza obecnością KPRM na kanale nijak IRC nie jest uwzględniany…

mikolaj z IRC: mamzdanie.org.pl wlasnie padło przeciążone po wspomnieniu Boniego, więc chyba nie bardzo posłuzy konsultacjom #debataACTA

Odkopię, ale naprawdę nie rozumiem czemu pan Komar z ZAiKSu uważa, że ma prawo do decydowania o tym kto jest twórcą, a kto nie. #debataACTA

Premier wspomniał również o swoich doświadczeniach jako twórca:

ZAiKS na pewno panu premierowi powie że nie jest twórcą… #debataACTA

Tu pan z KPN rozpoczął swoją wypowiedź od stwierdzenia słusznego stwierdzenia, że rządzący są pracownikami społeczeństwa:

W Zjednoczonym Królestwie proponowanym przez KNP rządzący przestaną być pracownikami społeczeństwa… [; #debataACTA

Po czym wyszła na jaw cała sprawa z sandałami:

Przedstawiciel KNP w sandałach

Efekt marketingowy jest, teraz KNP ląduje na każdym facebookowym wallu:

Kolejny mem po debacie

Warto zwrócić uwagę na słowo monitorowaliśmy. Miło że kilka pytań z sieci przeczytano podczas debaty, jednak w zasadzie poza sprawą oddania głosu Krzysztofowi Gonciarzowi nie doczekaliśmy się odniesień do nich. Wybór pytań z internetu niestety padał na te niezbyt merytoryczne, co z całą pewnością bardzo (niesłusznie) podminowało poważanie dla toczącej się w sieci dyskusji wśród obecnych na sali.

Bardzo się cieszę że w końcu lecą pytania z IRCa, tylko czemu taaakie suchary… #debataACTA

Ta debata będzie trwała tak długo aż się społeczeństwu odechce debatowania… (to ta niespodzianka Tuska) #debataACTA

Telewizje niestety w pewnym momencie wymiękły:

Chodzą słuchy że media zakończyły transmisje. Jest to zrozumiałe, ale słuszna jest obawa, że zaraz nam padną streamingi :/ #debataACTA

Premier w kolejnej sesji odpowiedzi usprawiedliwiał się (i miał tu trochę racji, czemu nie zwórcił odpowiednio dużej ilości swojej uwagi na sprawę ACTA:

Tak, tylko trochę niepotrzebnie premier się nakręca… QT @rysiek: Dostało się opozycji – i słusznie! #debataACTA #ACTA

Po czym wyraził zdziwienie, że akurat u nas temat wywołał taką reakcję…

Mam wrażenie, że nasz problem i 'szajba’ polega na tym, że to właśnie u nas właściwe konsultacje się nie odbyły… #debataACTA

Szczęśliwie Krzysiek Gontarek z Dziennika Internautów uświadomił go pokazując skalę protestów planowanych i przeszłych protestów w Europie (zmusił przy tym panów z BOR do wzmożonej aktywności podchodząc bez wcześniejszej zapowiedzi do premiera ;):

Mapa protestów przeciwko odbywających się i mających się dobyć przeciwko ACTA

Debata toczy się dalej:

kpc21@IRC: po wprowadzeniu ACTA, VLC ktorym niejeden z was oglada transmisje staje sie nielegalny bo ma narzedzia obchodzace DRM #debataACTA

To przy okazji pojawienia się tematu części samochodowych, przedstawiciele producentów zamienników tychże również czują się zagrożeni:

Nareszcie inny temat niż internet i multimedia. Bardzo brakowało przebijania innych dziedzin, które acta obejmuje od początku #debataACTA

Potem mikrofon dostał do ręki Zbigniew Hołdys:

Widzę że będę odosobniony, ale uważam że dobrze że ZH w końcu się doczekał. W różny sposób poruszył wiele ważnych problemów. #debataACTA

Szkoda, że ZH nie korzystał z „prawa odpowiedzi” zamiast ładować wszystko na raz. #debataACTA

Przy ujęciach na niego ujawniła się pani robiąca na drutach, jednak wbrew temu co po sieci się rozchodzi, robiła już od dłuższego czasu i nie był to jakiś wyraźny bojkot wypowiedzi ZH:

Pani robiąca na drutach podczas debaty

Już w jakiś 2/3 debaty odczuwał to chyba każdy, kto nosił się z zamiarem późniejszego podsumowania tego wydarzenia:

Trochę przeraża mnie ewentualne zadanie napisania podsumowania podsumowania #debataACTA. Mało wypowiedzi, które by coś do przodu popchnęły.

Chwilę potem wymiękli dziennikarze nadający relację na żywo:

Uuuu… Gazeta skończyła relację… mięczaki! #debataACTA http://bit.ly/zJRKGn

W kolejnej sesji odpowiedzi mikrofon do ręki dostał minister Zdrojewski, nie wiem jak on to robi, ale aż musiałem zdjąć na czas jego odpowiedzi słuchawki z uszu i trzymać je trochę dalej:

Od „sz” pana Zdrojewskiego aż mnie ucho boli :/ #debataACTA

Zainteresowanie debatą było ogromne, poza położeniem interfejsu sieciowego IRC telecomiksa ustanowiliśmy również tag #debataACTA trending topikiem na Twitterze:

Sukces świadczący o popularności #debataACTA: położyliśmy webchat telecomixa któremu zdarzało się ogromne obciązenia wytrzymywać. [;

KONIEC, myślałem że nie dotrwam, ale się udało:

No i koniec… NARESZCIE. Czuję się hardkorem, a co dopiero mają powiedzieć Ci co tam cały czas siedzieli… #debataACTA

Po powrocie do domu jeszcze chwilkę po 23 miałem okazję wypowiedzieć się na temat naszego bojkotu na antenie Polskiego Radia Szczecin w audycji Trącić Myszką:

To jeszcze zaliczyłem wypowiedź dotyczącą naszej absencji na dzisiejszej #debataACTA dla Polskiego Radia Szczecin http://bit.ly/xfkpwe

I to by było na tyle jeśli idzie o relację. Starałem się zamieścić wszystkie wypowiedzi z mojego konta na Identice (skąd są mirrorowane na twitterze), bo tam dostęp do nich mają wszyscy. Okazyjnie wdawałem się również w dyskusję z pozostałymi na twitterze, więc jeśli masz tam konto to możesz poświęcić jeszcze moment na doczytanie: @sirmacik.

Podsumowanie

Debata okazała się być zaskakująca kopalnią memów, poza tym niestety nie przybliżyła nas kompletnie do jakiegoś pozytywnego rozwiązania sprawy ACTA w Polsce. Mimo to nie mam poczucia straconego czasu (cytat z mojego komentarza na G+):

Np. wypowiedź prezesa PTI, pewnej pani z grona 100 dokooptowanych. Na sporo problemów zwrócono uwagę, bardzo dziś było widać przepaść wzajemnego niezrozumienia jaka bardzo dzieli tych wydających na papierze i tych, którzy piszą w sieci.

AKTUALIZACJA:

Gorąco polecam również relację z debaty Maćka Budzicha:

AKTUALIZACJA2:

Z pierwszych zobowiązań związanych z burą dla ministra Zdrojewskiego poczynionych na wczorajszej debacie rząd już się wywiązał. MKiDN udostępnił pięć instrukcji negocjacyjnych w sprawie ACTA z 2008 i 2009 roku. Ze względu na slashdot effect jakiemu momentalnie poddane zostały strony ministerstwa zrobiłem na szybko mirror u siebie.

AKTUALIZACJA3:

[flattr /]

Na stronach iTVP udostępniono całe nagranie z debaty realizowane przez TVP Parlament. Jeśli nie masz Silverlighta, a nowy Moonlight4, który radzi sobie z nim doskonale sprawia Ci problemy, możesz pobrać je korzystając z udostępnianego przez TVP pliku wmv.

Podobne wpisy