Stoisko wolnościowe na Przystanku Woodstock

Tym razem całkiem przyjemne ogłoszenie. Jako FWiOO i OSmedia uczestniczę w organizacji stoiska wolnościowego na tegorocznym Perzystanku Woodstock. Gorąco zapraszam do odwiedzania, poniżej znajdziecie naszą informację prasową:

Po dwóch latach nieobecności na Przystanek Woodstock wraca stoisko wolnościowe – tym razem organizowane wspólnie przez kilka organizacji związanych z szeroko pojętym ruchem wolności cyfrowej i „zrób-to-sam”. W dniach 31.07-03.08 w Kostrzynie nad Odrą, na terenie Przystanku Woodstock 2012 będziemy pokazywać, wyjaśniać i mówić o wolności w erze cyfrowej:

  • Fundacja Wolnego i Otwartego Oprogramowania poprowadzi warsztaty z podstaw oraz użycia wolnego i otwartego oprogramowania; zaś z pomocą Polskiej Grupy Użytkowników Linuksa oraz Warszawskiego Hackerspace’a przeprowadzi pokazy i warsztaty z użycia WiOO w twórczości artystycznej. Odbędą się też wykłady na temat idei ruchów wolnościowych w domenie cyfrowej.
  • OpenStreetMap Polska pokaże jak edytować i wykorzystywać otwartą kartografię, na przykładzie wspólnie tworzonej mapy Przystanku Woodstock.
  • Odbędą się również wykłady i warsztaty na temat zachowania prywatności oraz higieny przy korzystaniu z Internetu i innych cyfrowych technologii.
  • Dzięki Laboratorium Wolności Freelab dowiecie się też o kooperatyźmie jako sposobie samoorganizacji społecznej oraz o „scrap source ecology”. Odbędzie się to w formie warsztatów z budowania kolektorów słonecznych z odpadów i dyskusji o „technologiach uwolnionych”.
  • Dla fanów Linuksa i Wolnego Oprogramowania, Warszawski Hackerspace będzie odlewał gipsowe figurki pingwina na oczach i przy udziale publiczności.

Na stoisku zawsze znajdziecie informacje o organizacjach i ideach przez nie promowanych, będziecie mogli posłuchać muzyki na wolnych licencjach (całą bibliotekę będzie można również przegrać sobie na naszym stoisku), zapoznać się bliżej z systemem Ubuntu, GNU/Linux (oraz wziąć go do domu na płytce bądź pendrajwie), a w miarę możliwości – skorzystać z Internetu. Oczywiście za pomocą wolnego oprogramowania.

Będziemy działać również poza samym stoiskiem, tworząc dokumentację fotograficzną Przystanku z ziemi i latawców. Jeżeli zaś zbierze się wystarczająca liczba chętnych – postaramy się zorganizować Pierwszą Woodstockową Paradę Cyfrowej Wolności.
W razie wszelkich pytań piszcie do nas na adres woodstock@wolnakultura.pl.

Tegoroczne stoisko organizowane jest pod patronatem medialnym grupy OSmedia oraz serwisu Wolna Kultura.

Do zobaczenia na Przystanku!

AKTUALIZACJA:

Stoisko było sporym sukcesem! O ile – będąc szczerym – nie poczułem zachwytu samym festiwalem, to widziałem niesamowity odbiór tego co staraliśmy się przekazać. Wioczna też była spora potrzeba poprowadzenia tego na szerszą skalę, dlatego też za rok celujemy w dwa stoiska – twórcze i informacyjne. Dobrze jest znaleźć ludzi, którzy są ciekawi i chcą dowiedzieć się więcej, a taki był każdy odwiedzający nasze stoisko. co dawało i daje mi sporą radochę.

Bardzo pozytywnie myślę o przyszłorocznym festiwalu, bo mamy naprawdę masę świetnych pomysłów, by kilka fajnych myśli tam w głowach zaszczepić. Nie jest to festiwal idealny, ale fajnie jest zobaczyć, że ludzie, którzy tam pojechali po prostu dobrze się bawią.

Zachęcam do obejrzenia mojej galerii zdjęć.

Podobne wpisy