Wolna Kultura to dla mnie szybki rozwój i dużo zmian

Wolna Kultura

Ponad miesiąc temu rozpoczęliśmy działalność podcastową Wolna Kultura. Mówiliśmy o niej w bramie już kilka miesięcy wcześniej, lecz dopiero w grudniu zjawił się nasz guru realizacji, Jakub Machałek prowadzący firmę mixer3d.com, w której teraz również ja mam swój udział. Postawił sprawę prosto mówiąc, że ma sporo sprzętu (profesjonalne wyposażenie studia nagraniowego), którym chciałby wspierać różne punkowe projekty, tylko nie ma gdzie go postawić. Oczywiście u nas miejsce się znalazło, a do powrotu do pomysłu na nasz własny podcasting nie trzeba było już wiele. Początek roku był bardzo gorącym okresie, dopiero pod koniec stycznia wróciłem do WK wpadając na pomysł nadania jej tej nazwy, zebrałem partnerów i uruchomiłem stronę. Kilka dni później wykonaliśmy pierwsze testowe nagranie Klubu Dyskusyjnego, które było naszym zdaniem na tyle ważne, że postanowiliśmy puścić je w eter. (;

Po bardzo optymistycznym starcie nastąpił lekki zastój, znaleźliśmy czas na kolejne nagranie, jednak znów brakło mi go na montaż. W międzyczasie czesiek wydał pierwszą audycję z cyklu Wolne Granie, pomysł zainspirowany podcastem Rathole Radio oraz faktem, że od jakiegoś pół roku moją mobilną playlistę wypełniają niemal wyłącznie kawałki z Jamendo. Tego typu znaleziskami po prostu trzeba się dzielić. W końcu opóźnione wydanie KD002.

Marzec to czas sporych zmian, w pierwszą niedzielę (4 marca) wystąpiłem wraz z michukiem w KonteStacji. Podczas rozmowy Krzysiek Maczyński, który tą audycją żegnał się z Geek cloud złożył 4 części mojej wypowiedzi w jedną i doszukał się tam wizji pomysłu na stajnię podcastów, który on również chciał zrealizować. Szybko nawiązaliśmy współpracę i omówiliśmy bardzo bogaty roadmap, który ByteEater zaproponował. W ten sposób, już wczoraj opublikowaliśmy oficjalne ogłoszenie o otwarciu stajni, a Krzysiek opowiedział o niej w Podcastofonie (link podrzucę po pojawieniu się audycji w archiwum). Już teraz wiem, że współpraca ta będzie bardzo owocna, doświadczenie i znajomość środowiska podcasterów, jakimi wykazuje się ByteEater są zdecydowanie niezbędne w realizacji celu, jakim jest promowanie dóbr wytworzonych w duchu Wolnej Kultury.

Tego samego dnia zapadła również decyzja o współorganizacji przez grupę OSmedia 2 zlotu podcasterów, na który już teraz zapraszam. Zapewne i mi przyjdzie tam z raz czy dwa wystąpić, liczę że uda nam się przyciągnąć do naszej stajni wielu ciekawych podcasterów nie tylko technologicznych. Już wkrótce w grupie OSmedia pojawi się też kilka inicjatyw, które nie są specjalnie związane z IT, ale mam nadzieję, że będą równie ciekawe, bo na pewno pokażą, że technogeek to człowiek o naprawdę szerokiej gamie zainteresowań.

W między czasie swoim wolniejszym niż reszta świata biegiem toczy się normalna działalność Wolnej Kultury. Dziś rano wypuściłem Wolne Granie 002 (OGG), do którego wysłuchania serdecznie zapraszam. WK szybko zagościło w moim codziennym ToDo, na zmontowanie wciąż czeka KD003, nagrywany podczas ostatniego spotkania LwB. Tak to wyszło, że muszę dość szybko przyswoić Blendera i AVIDa oraz wpisać je w swój codzienny plan działań, bo materiałów do montażu tylko przybywa.

Przed WK, w bardzo bliskiej perspektywie stoi jeszcze jedno ciężkie zadanie: nagrywanie organizacji pozarządowych, które planowaliśmy od początku naszej działalności. Chrzest bojowy w tym zakresie przejdziemy już za tydzień, 17 i 18 marca podczas hakatonu SocHack Edukacja 2012. Niestety nasz guru realizacji wyjechał, więc ogarnięcie tego napawa mnie lekkim przerażeniem, ale liczę na to, że jednak wszystko będzie dobrze. Zapraszam wszystkich technogeeków z Warszawy oraz bliższych i dalszych okolic. Haktywistów wciąż nam brakuje, a możliwość nocowania w Laboratorium Technik Mobilnych BRAMA i wyżywienie zapewniamy. (;

Do przyszłego tygodnia muszę ogarnąć i nauczyć się jeszcze bardzo wielu rzeczy (między innymi podczas najbliższych warsztatów LwB), jeszcze więcej jest do zrobienia na stronie w związku z otwarciem stajni, także proszę, trzymajcie kciuki. Do zobaczenia i usłyszenia! (;

P.S.- Rezerwujcie sobie również powoli lipiec na Archcon 2012. 2 tygodnie temu wspólnie z Kichawą zdecydowaliśmy się na drugą edycję i wiemy już że będzie to międzynarodowe spotkanie społeczności dystrybucji Archlinux.

Podobne wpisy