tl;dr – Wczoraj pojawiło się nowe wydanie popularnej dystrybucji Ubuntu, skupiające się na zmianach w interfejsie użytkownika oraz postępującej integracji z usługami w chmurze.
Przygotowane przez firmę Canonical wydanie Ubuntu 12.10 zatytułowane zostało „Quantal Quetzal”. Przyjrzyjmy się nowościom wprowadzonym w wydaniu:
Przystosowanie do pracy w chmurze
Nowe wydanie zorientowane jest na lepszą współpracę z usługami w chmurze. Przeglądając sieć za pomocą Firefoksa na wielu stronach takich jak Youtube, Reddit, Gmail czy Facebook możemy zuważyć pojawiające się komunikaty z pytaniem o to, czy chcemy zainstalować dodatki umożliwiające nam szybszy dostęp do tychże usług. Możliwość ta dotyczy 30 popularnych serwisów internetowych. Zainstalowanie takiego dodatku powoduje pojawienie się w menu Unity odpowiednich skrótów:
Źródło: omgubuntu.co.uk
Zachęcanie do korzystania z usług w chmurze wiąże się z celem jakim jest
„przystosowanie systemu do korzystania z niego w erze wielu urządzeń posiadanych przez jednego użytkownika. Gdy korzysta on z dostępu do tych samych danych w chmurze, na własnym dysku, w pracy i na swoim telefonie.”
Dash Unity da Ci dostęp do wszystkiego
Kolejną nowością, o której dyskutowaliśmy już na łamach OSnews jest obecność wyszukiwania w sklepie Amazon z poziomu Dasha (por. Ubuntu 12.10 otrzymamy z wynikami wyszukiwania ze sklepu Amazon). Canonical posłuchało części głosów zgłaszających wątpliwości związane z prywatnością wyszukiwania oraz dostępnością w nich artykułów dla nieletnich. By je rozwiać umieszczono w „Shopping Lens” odnośnik do odpowiedniej strony informacyjnej.
Źródło: omgubuntu.co.uk
Podglądy
Podglądy to funkcja umożliwiająca podejrzenie co dzieje się w uruchomionym przez nas programie. Możemy tego dokonać klikając prawym przyciskiem myszy na skrót aplikacji w pasku umieszczonym po lewej stronie ekranu. Na przykład w odtwarzaczu muzycznym zobaczymy okładkę aktualnie odtwarzanej płyty wraz z jej listą odtwarzania.
Kwestie techniczne
Wraz z wydaniem Ubuntu 12.10 kończy się wsparcie dla nośników CD. Obecnie obraz ISO dystrybucji waży 763M i nie zmieści się on na ten leciwy nośnik. Zmiany doczekał się również proces instalacji, który umożliwia nam teraz szyfrowanie całej instalacji Ubuntu za pomocą dm-crypt+LUKS.
Z domyślnego zestawu programów, który otrzymujemy po instalacji systemu usunięte zostało Unity 2d. Krok ten został wykonany ze względu na znaczące obniżenie wymagań domyślnego środowiska Unity.
Zmiany na stronie
Wraz z nowym wydaniem dystrybucji strona ubuntu.com doczekała się kilku zmian. Canonical wprowadziło możliwość przekazania dotacji na rozwój konkretnych elementów Ubuntu, lub jego remiksów. Na krok ten trafimy przed rozpoczęciem procesu pobierania obrazu ISO. Nowy system dotowania pozwala na zdefiniowanie dowolnej wysokości przekazywanej kwoty oraz dostosowanie celu, na który przekazujemy nasze pieniądze za pomocą znanych nam z Humble Bundle suwaków.
Kolejną zmianą jest pojawienie się bardzo przejrzystego poradnika instalacji dystrybucji. Każdy z kroków instalacji został opisany za pomocą zrzutów ekranu oraz opisania możliwości stojących za dokonaniem konkretnych wyborów.
Podsumowanie
Jak widać najnowsze wydanie skupia się głównie na poprawkach w zakresie interfejsu użytkownika i postępującej integracji z usługami w chmurze. Wprowadzono również kilka zmian technicznych jak szyfrowanie całej instalacji, które było możliwością bardzo długo wyczekiwaną przez wielu użytkowników.
Brakuje dużych zmian pchających rozwój dystrybucji do przodu. Tych prawdopodobnie możemy spodziewać się w kolejnym wydaniu. Do tej pory wiemy, że nazywać się będzie „Raring Ringtail”, a jego planowanie dopiero się rozpoczyna.
Gorąco zachęcam do pobierania najnowszego wydania i dotowania Canonical. Wskazujcie, które elementy dystrybucji chcecie wspierać przekazywanymi funduszami. Mamy okazję zadecydować o kształcie kolejnych wydań.
Zachęcam do śledzenia dyskusji pod postem w serwisie OSnews.pl.