Play widget dla Androida

Dziś rzecznik Play na swoim blogu zaprosił do testów wersji beta widgetu dla systemu Android. Przy okazji wyszło kilka niedociągnięć ponieważ brakło w opisie QR Code, który pozwoliłby szybciej ściągnąć aplikację. Szczęśliwie jednak w jednym z komentarzy zaproponowano odpowiedni kod, który został potem umieszczony.

Po co widget od Play?

Okazuje się, że częściowo może on być bardzo przydatny, ponieważ zawiera kody USSD do sprawdzania stanu usług (nie wszystkie znajdują się ootb w spisie telefonów na karcie). Problem w tym, że nie wszystkie zaproponowane kody działają. Przykładowo, sprawdzając limit kredytowy otrzymuję błąd połączenia.

Niestety to o czym mówię nie jest podstawową funkcjonalnością widgetu, ponieważ to co pojawia się na ekranie po jego uruchomieniu to polecane przez Play kawałki, grafiki i wideoklipy za których ściągnięcie trzeba zapłacić nawet 3,66 zł… Taki widget od operatora to dla mnie nieporozumienie.

Gdzie go znaleźć?

Widget dostępny jest na podstronie serwisu AppBrain, można go również ściągnąć z Android Marketu albo przez wyszukiwanie albo przez QR Code:
QR Code

Jak to wygląda?

Wygląd widgetu z rekomendacjami przedstawiają poniższe screeny ze strony aplikacji:

screen 1

screen 2

Ten widget ma sens?

W rezultacie, szybszym rozwiązaniem wydaje mi się wpisanie odpowiednich kodów USSD do książki telefonicznej i wrzucenie ich na któryś z pulpitów. Zainstalowanie tej aplikacji miałoby dla mnie większy sens gdyby widget opierał się o szybki dostęp do Play24, a nie rekomendacje.

Play wspomina jeszcze funkcję rozpoznawania numeru w sms o nieodebranym połączeniu na podstawie książki telefonicznej… Dla mnie jest to raczej zbędny gadżet szczególnie przy wymaganiu uruchomienia widgetu z rekomendacjami.

Podobne wpisy