„Praktyczny kurs Java” rzeczywiście jest praktyczny

Skończyłem właśnie czytanie Praktycznego kursu Javy autorstwa Marcina Lisa. Ma 400 stron, co początkowo wydawało mi się dosyć sporą objętością, jak na małą ilość wolnego czasu, z której i tak większość poświęcam na tematy informatyczne, jednak bardzo szybko mnie wciągnęła.

okładka Autor posługuje się bardzo przystępnym językiem i wprowadzając do programowania w Javie potrafi posłużyć się bardzo ciekawymi i adekwatnymi metaforami. Wcześniej sporo czytałem już o Javie i nawet robiłem kilka podejść, jednak wciąż ćwiczenie Pythona wydawało mi się ciekawszym zajęciem. Od jakiegoś czasu bardzo jestem zainteresowany Scalą, więc postanowiłem podejść jeszcze raz do Javy. Chciałem w rzeczywistości poczuć nową jakość Scali i być w stanie lepiej się nią posługiwać. Wybór Praktycznego kursu był zdecydowanie trafny.

Tym razem złapałem bakcyla już po kilku rozdziałach, a po przeczytaniu pozycji i przerobieniu ćwiczeń wciąż mam ochotę na jeszcze, a w mojej głowie kołaczą się kolejne pomysły na jej wykorzystanie. Warto też mieć w pamięci możliwość pobrania przykładów zawartych w książce z serwera helionu. Porównywanie ćwiczeń i własnych tworów wykorzystujących metody zawarte w tej pozycji staje się zdecydowanie prostsze. (;

Jako, że miałem już do czynienia z programowaniem obiektowym zawartym w rozdziałach przeznaczonych głównie dla stykających się pierwszy raz z programowaniem, w ramach eksperymentu podrzuciłem tę książkę mojemu nietechnicznemu znajomemu, by sprawdzić jak pójdzie mu jej zrozumienie. Muszę przyznać, że nie poszło gładko (przede wszystkim po co mu to w ogóle umieć?), kilka rzeczy wymagało lekkiego tłumaczenia, ale tekst zawarty w Praktycznym kursie okazał się dość przejrzysty również dla niego. Zdecydowanie będzie w stanie komuś wytłumaczyć na czym polega programowanie obiektowe jeśli w jakiś niesamowicie zawiły sposób znajdzie się w towarzystwie osoby, która mogłaby go o to zapytać.

Podsumowując książkę, zdecydowanie polecam, zarówno tym którzy interesują się Javą lecz jeszcze nie znaleźli czegoś co pozwoliło by im złapać bakcyla jak i nowicjuszom, którzy szukają łatwego do przyswojenia wprowadzenia do programowania obiektowego. Rzeczywiście jest praktycznie i daje dobrą bazę na start z tym językiem.

Zachęcam do śledzenia dyskusji pod postem na JakiLinux.

Podobne wpisy